چهارشنبه, ۳ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-24
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 16900 |
ارسال توسط :
37 بازدید
ارسال به دوستان
پ

سید احمد حسینی‌مونس صبح سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ در نشستی خبری با اشاره به اهمیت فعالیت فضایی در دنیا امروز گفت: حوزه فضایی یکی از حوزه‌های نوین است که امروز به عنوان یکی از پیشران‌های صنعتی و فناوری تعریف شده و قطعاً بدون این فناوری ابعاد آینده زندگی بشر دچار مشکل خواهد شد. اگر امروز […]

سید احمد حسینی‌مونس صبح سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ در نشستی خبری با اشاره به اهمیت فعالیت فضایی در دنیا امروز گفت: حوزه فضایی یکی از حوزه‌های نوین است که امروز به عنوان یکی از پیشران‌های صنعتی و فناوری تعریف شده و قطعاً بدون این فناوری ابعاد آینده زندگی بشر دچار مشکل خواهد شد. اگر امروز ما از این فرصت استفاده نکنیم شاید نتوان در آینده آن را جبران کرد و نیاز است تا رسانه‌ها در این زمینه بتوانند فعالیت لازم را انجام دهند.

وی درباره واکنش‌ تروئیکای اروپا درباره پرتاب ماهواره بر سیمرغ با تاکید بر این‌که «فعالیت فضایی ایران و وزرات دفاع کاملا علمی و فناورانه است»، اظهار کرد: پرتاب اخیر از پایگاه امام خمینی انجام شد که پایگاهی کاملاً شناخته شده است. همچنین پرتابگر سیمرغ با وزن برخاست ۸۰ تن ماهواره‌بری کاملاً شناخته شده است و مولفه های آن با کار نظامی کاملا متفاوت است؛ اکثر واکنش ها در دنیا حاکی از نگرانی آنها از انحصار شکنی ایران است. فضا یک فرصت خدادادی است و ما هم حق داریم از این فرصت استفاده کنیم و در این مسیر منتظر اجازه هیچ کس نخواهیم ماند و این‌ مسیر را با قدرت ادامه می می دهیم.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع درباره روند آماده‌سازی ماهواره بر سیمرغ اظهار کرد: برنامه فضایی مجموعه وزارت دفاع و سازمان‌ها زیر مجموعه در قالب یک برنامه مدون و بلند مدت به تصویب رسیده است. ماهواره بر سفیر در گذشته ۴ ماهواره را در مدار قرار داد و ماهواره سیمرغ تاکنون ۳ ماهواره را با موفقیت در مدار قرار داده است و در آینده نیز پرتاب‌هایی را با ماهواره بر سیمرغ و نسخه‌های دیگر آن خواهیم داشت. ماهواره‌ها نیز در رده‌های وزنی متفاوت توسط صاایران و دانشگاه مالک اشتر در دست ساخت است و در نوبت های زمانی متفاوت پرتاب خواهند شد.

حسینی‌مونس با اشاره به تاکیدات رهبری بر اهمیت فعالیت جوانان و نخبگان گفت: در مجموعه صنعت فضایی وزارت دفاع که در سازمان‌های مختلف وزارتخانه دنبال می‌شود جمعی از خبرگان و نخبگان جوان فعالیت می‌کنند. در کنار تجربیاتی که جوانان کسب کردند از نخبگان دانشگاهی در جمع خودمان و در شرکت های دانش بنیان استفاده می کنیم. امروز شبکه‌ای از این شرکت ها در لایه‌های مختلف در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به برنامه‌های آتی فضایی وزارت دفاع گفت: مطابق نقشه راهی که داریم ان‌شاءالله در نسخه بعدی ماهواره بر «سریر» را خواهیم داشت که وزنی معادل یک و نیم تن را در مدارات نزدیک زمین قرار خواهد داد و شش یا هفت ماهواره در مدارات پایین قرار می دهد یا یک ماهواره را در مدار ۳۶ هزار کیلومتری قرار می دهد. ‌در آینده دورتر ماهوارهبرهای خانواده «سروش» را خواهیم داشت که محموله‌هایی از ۶ تا ۱۵ تن را به فضا خواهند برد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع تصریح کرد: اولویت ما تکیه بر توانمندی های داخلی است اما با سایر کشورها نیز همکاری‌هایی انجام می‌دهیم؛ در این حوزه منتظر کسی نخواهیم بود ولی از پنجره هایی که به ما فرصت استفاده از فناوری ها را می‌دهد استفاده می‌کنیم.

حسینی مونس در ادامه درباره افزایش رشد تعداد پرتاب‌های فضایی گفت: بخشی از این افزایش به توجه ویژه دولت سیزدهم به خوزه قضایی بازمی‌گردد و در این دولت بعد از مدتها تاخیر و کندی شورای عالی فضایی تشکیل شده است. تاکید بر برنامه فضایی بر بالاترین سطح اجرایی کشور توسط رییس جمهور صورت گرفته است. همچنین حوزه فضایی مورد تاکید وزیر دفاع است و این مولفه‌های در زمینه افزایش نرخ فعالیتهای فضایی تاثیر گذار بوده است. همچنین از سویی دیگر تولید هم‌زمان چندین محصول را در دستور کار داشتیم و این محصولات در حال به نتیجه رسیدن است.

در این‌حوزه حمایتی که از لحاظ بودجه ای انجام شده با قبل متفاوت است اما هنوز با دریافت بودجه مطلوب فاصله داریم که  امیدواریم در آینده به اندازه نیاز به این حوزه بودجه تزریق شود

وی درباره بودجه فضایی وزارت دفاع گفت: در این‌حوزه حمایتی که از لحاظ بودجه ای انجام شده با قبل متفاوت است اما هنوز با دریافت بودجه مطلوب فاصله داریم که  امیدواریم در آینده به اندازه نیاز به این حوزه بودجه تزریق شود.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع همچنین درباره امکان‌پذیر بودن استفاده از پایگاه فضایی امام خمینی برای ارسال محموله‌های سایر کشورها اظهار کرد: قطعا این اقدام شدنی است و با توجه به این‌که پرتابگرهای ما حوزه نهایی تثبیت را سپری می‌کند، در حوزه پرتاب‌های زیرمداری هیچ مشکلی نداریم و می‌توانیم برای کشورهای مختلف این کار را انجام دهیم و در حوزه مداری هم در رده وزنی ۱۵۰ کیلو می‌توانیم پرتاب را برای کشورهای همسو انجام دهیم و مذاکراتی با برخی کشورها هم در این حوزه انجام شده که خبرهای خوبی به زودی از این مذاکرات شنیده خواهد شد.

حسینی مونس درباره برنامه‌های وزارت دفاع برای استفاده از سوخت جامد در صنعت فضایی گفت: بستر فضایی آینده روی‌ ماهواره برهای سوخت مایع خواهد بود تا بتوان محموله های سنگین را در مدار ۳۶ هزار کیلومتری قرار داد اما در کنار آن ماهواره برهای سوخت جامد را هم در دستور کار داریم و پرتاب های تحقیقاتی ماهواره بر ذوالجناح را در دستور کار داریم که در آینده پرتاب عملیاتی هم خواهد داشت.

وی همچنین در پاسخ به پرسش ایسنا درباره دست یابی به پیشرانه‌های سرمازا (کرایوژنیک) اظهار کرد: ساخت پیشران‌های سرد شونده در دستور کار ما قرار دارد. سال‌های گذشته فن چالشی برای توسعه یک موتور سرمازا کوچک زیر یک تن برگزار کردیم که هم اکنون در مراحل ساخت است. در مجموعه وزارت دفاع ساخت موتور سرمازا تعریف شده که در آینده نه چندان دور تست موتور متوسط سرمازا  را خواهیم داشت. نقشه راه تولید این دست موتورها درحال اجرا است که به ماهواره بر سروش ختم خواهد شد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع  در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه امروز ماهواره بر سیمرغ چقدر به قابلیت اطمینان در تحویل دهی بسته‌های فضایی رسیده است؟ تاکید کرد: ماهواره بر سیمرغ تا کنون مراحل تحقیقات را پشت سر می گذاشته است اما امروز می شود اینطور گفت که سیمرغ عملکرد بسیار عالی در مرحله اول داشته است و گلوگاه‌های فناوری زیادی را پشت سرگذاشته است. در دنیا برای اینکه یک ماهواره بر تثبیت شود تعداد زیادی پرتاب انجام می دهند تا یک ماهواره بر به قابلیت اطمینان برسد و یک ماهواره بر باید ۴۰ پرتاب داشته باشد تا به نقطه اطمینان برسد اما امیدواریم در ماهواره بر سیمرغ با تعداد پرتاب کمتر بتوانیم به قابلیت اطمینان برسیم.

حسینی مونس درباره تزریق ماهواره‌های پرتابی اخیر به مدار بیضوی شکل نیز اظهار کرد: یکی از اهداف فرعی از انتخاب مدار بیضوی تجربه ارتفاعات بالاتر در فناوری پرتابگر بود؛ لازم این که مسیر بصورت تدریجی و گام به گام داشته باشیم و برای دستیابی به مدار جئو باید مراحل مختلف را تجربه کنیم که مدار بیضوی یکی از این مراحل است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره امکان پذیر بودن ارسال فضانورد توسط ایران عنوان کرد: سرفصل اکتشافات فضایی جزو سرفصل های چالشی فضایی کشور است. ما به عنوان وزارت دفاع و متولی پرتابگر آمادگی داریم که در صورت اعلام نیاز سازمان فضایی وارد این حوزه بشویم. برای پرتاب انسان به فضا یک ماهواره بر باید تست های بیشتری را برای رسیدن به قابلیت اطمینان انجام دهد. در این حوزه هم کار شروع شده است و پرتابگر سلمان بخوبی کپسول زیستی را پرتاب کرد و قدم های بعدی در تین حوزه تعریف شده و به تدریج برداشته خواهد شد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع در بخش پایانی صحبتهای خود خواستار توجه بیشتر رسانه‌ها به فناوری فضایی شد و گفت: دستیابی به فناوری فضایی باید تبدیل به مطالبه‌ای عمومی شود و نباید برای مردم ما حتی سوال باید که ورا در حال حرکت به سمت ماهواره هستیم. سرمایه‌گذاری که کشورهای مختلف در خوزه فضایی انجام میدهند با شیب بسیاری در حال افزایش است و کشورهای همسایه ما نظیر امارات و ترکیه در حال حرکت با سرعتهای بسیار بالایی هستند.

وی ادامه داد: در آینده‌ای نه چندان دور ترافیک بسیاری در فضا ایجاد خواهد شد و ممکن است شرایط به سمت ایجاد محدودیت‌هایی برای کشورهایی که تا آن زمان به این فناوری دست پیدا نکردند ایجاد شود. به عنوان فردی که سالها در این حوزه فعالیت کردن خلا را به شدت مشاهده میکنم و خواهش میکنم ایران دستیابی به فناوری فضایی بیشتر پرداخت شود.

منبع : خبرفوری

منبع خبر ( ) است و سایت خبری و خبرخوان نیوز فوری در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 16900 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  0989120208592  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبری و خبرخوان نیوز فوری مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت خبری و خبرخوان نیوز فوری در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!